A tavaszi sokszoros alapkamat csökkentés után a Magyar Nemzeti Bank úgy döntött, felhagy a módosításokkal, valamint nem lazítja tovább monetáris politikáját sem. A jelenlegi kamatszint miatt az infláció sem fog nagymértékben mozogni a közeljövőben.
Az MNB új kamatcsökkentési ciklusba kezdett idén márciusban. Ekkor 15 bázisponttal csökkentette az alapkamatot 1,35%-ról 1,20%-ra. A csökkentés ebben az ütemben folytatódott, áprilisban 1,20%-ról 1,05%-ra esett az alapkamat. Májusban a bizottság úgy döntött, hogy tovább lazít monetáris politikáján, aminek hatására az alapkamat 0,9%-ra módosult. A betéti kamat továbbra is negatív értéken maradt (-0,05%). Az egynapos (O/N overnight) kamatszintet az alapjául szolgáló kamattal 1,15%-ra változtatta.
Az MNB legutóbbi ülésének végére egyértelműen kirajzolódott, hogy a központi bank már nem tervez további kamatcsökkentést, valamint, hogy a közeljövőben nem kívánja tovább lazítani monetáris politikáját. Ezt a feltételezést látszik alátámasztani az MNB azon nyilatkozata, miszerint a jelenlegi kamatszint középtávon lehetővé teszi, hogy az inflációs ráta a 3%-os érték körül mozogjon.
A reálbérek növekedése és a pénzügyi ösztönzőket tartalmazó állami költségvetés 2017 után védi majd a lassuló árnövekedést. Ezen felül az uniós források gyorsabb lehívása, az erős fogyasztói kereslet és az építőipar fellendülése fokozatosan serkentik majd az infláció alakulását és általános gazdasági növekedéshez vezetnek. Előreláthatóan az infláció továbbra is a 3%-os érték alatt marad 2018 első feléig, ez azonban veszélyt is hozhat a magyar gazdaságra. Idén a fogyasztói árak emelkedése még valamivel 0% felett lesz, a jövő évre azonban ennek már 2% fölé kellene emelkednie.
Az MNB feljegyzéseiben nem találunk további arra utaló jeleket, hogy a monetáris bizottság tervez-e egyéb módosításokat a közeljövőben. Fennáll a lehetősége annak is, hogy az MNB népszerűsége a közelmúltban végrehajtott intézkedéseinek köszönhetően romlani fog, ami az elkövetkezendő hónapokban a pénzpiac likviditással kapcsolatos eszközeiben változáshoz vezethet.