Akcenta top

Meddig erősödhet a forint?

Meddig erősödhet a forint?
2017-08-14 12_11_44-Komentar forint outlook_FPR_akcenta_website.pdf - Adobe Reader 

A magyar forint az euróval szemben várhatóan rövidtávon viszonylag stabil marad. A forint egyrészről a növekvő külföldi kereslettel néz szembe, különösen a forintkötvények iránti kereslettel, másrészt azonban a piacokon többnyire az az elvárás, hogy Magyarországon továbbra is csökkenjenek majd a piaci kamatlábak. Hosszabb távon Magyarország és az euróövezet közötti nominális és reálkamat differenciálja a forint erősödését eredményezi, amit az erős gazdasági növekedés is támogatni fog.

Keveset fog változni fél éven belül a forint árfolyama

Az előrejelzések szerint a magyar forint az euróval szemben a következő hónapokban csekély mértékben fog változni. A forint erős, makrogazdasági fundamentumokon alapuló erősödését ugyanis bizonyos mértékben a magyar jegybank (MNB) régóta tartó bátortalan megközelítése gátolja. A forintgyengülésre való nyomásgyakorlás – az alacsony kamatok elvárása miatt - valószínűleg belátható időn belül mérséklődik, mivel az egyes kulcsfontosságú országokban az úgynevezett fejlett piacokról (USA, Egyesült Királyság, Németország, Japán stb.) kamatcsökkenés várható. Az Egyesült Államok esetében a várakozások mérséklődése elsősorban az optimizmus csökkenése miatt következik be, tekintettel a gazdaság növekedési kilátásaikra és a reflációra, ami például a forint eszközállományának javára szolgál. Ezek vonzereje feltehetően az alacsonyabb dollárkamatlábnak köszönhetően növekedésnek indulna.

Laza politika várható az Európai Központi Banktól 2020-ig

A reál effektív árfolyam (REER) szempontjából - amely az inflációnál figyelhető meg- a forint az euróval szemben körülbelül 6%-kal a 10 éves átlag alatt van, ami a magyar folyó fizetési mérleg jelentős többletének szempontjából azt mutatja, hogy a forint alulértékelt. Tekintettel az egységnyi munkaerőköltségre (Unit Labor Cost - ULC) a REER némileg változik, mivel a korrigált mutató 2015-től 5%-kal nőtt. A növekvő munkaerőhiány az országban ugyanis kihat a bérnövekedésre és nyomás nehezedik az ULC–korrigált REER növekedésére, ezáltal csökken a külpiaci versenyképesség. A korrigált reálárfolyam František Kovács , az AKCENTA CZ szakértőjének elvárásai szerint alakul, a forint hosszú távú enyhe növekedésével.


Alapvetően a nominális- és reálkamat közötti különbség Magyarország és az eurózóna között hosszabb távon a forintnak fog kedvezni. Bár a piacok az EKB egy kevésbé laza monetáris politikájával számolnak, beleértve annak a lehetőségét, hogy az EKB emelné a negatív betéti kamatot, a szisztémás és a költségvetési kockázatok az euróövezetben jelentősen korlátozzák a központi bank lehetőségeit a monetáris politika szigorítására. František Kovács elvárásai szerint az EKB politikája viszonylag laza marad egészen 2020-ig, amely a reálkamatot alacsony szinten tartaná.

Amíg a piacok a piaci árak csökkenésével számolnak Magyarországon, addig a gyorsuló maginfláció rákényszeríti az MNB-t, hogy vizsgálja felül hozzáállását és 2018-ban kezdje meg a szigorúbb monetáris politikát. Az alacsony kamatlábak hosszú távú kilátásaira való tekintettel az euróövezetben a hazánkban való kamatemelés tovább szélesítené a kamatkülönbözetet és támogatná a forint növekedését.


Mindemellett a magasabb infláció és a növekedés pozitív dinamikája is az euróövezethez képest a forint erősödését támogatja Magyarországon. A magyar gazdaság növekedése az AKCENTA CZ becslése szerint a 2017-es 2,5%-ról a következő évben 2,7%-ra emelkedik majd, míg az euróövezetben František Kovács mintegy 1,7%-os növekedést jósol.

Az előrejelzések kockázatai

Becsléseink szerint a Magyar Nemzeti Banknak el kellene kezdenie a monetáris politika szigorítását már a következő évtől kezdődően. Ha a gazdasági növekedés és a fogyasztói árak emelkedése elmaradna a várttól, az MNB késleltethetné a kamatemelést, ami a forintnak jelentős veszteségeket okozhat. A kisebb növekedés feltehetően szintén az állami költségvetés deficitjének jelentős emelkedését okozná, mivel a magyar kormány jelenleg a fiskális expanzió felé tart. Egy másik forgatókönyv - amely a forint veszteségeit okozná - a globális inflációs és kamat várakozások dinamikájának túlzottan gyors növekedése lenne. Ha ez a forgatókönyv az Egyesült Államokban vagy az euróövezetben játszódna le, a forinteszköz és az úgynevezett gyorsan fejlődő piacok alá eső eszközök alapvetően kedvezőtlen alakulásáról beszélhetnénk. Különösen a globális hozam élesebb növekedése esetén várható, hogy a forinteszközök kiárusításra kerülnek.

 
 
 

AKCENTA CZ

Az AKCENTA CZ Közép-Európa legnagyobb átutalási intézménye, amely 20 éves tapasztalatának köszönhetően 29 000 elégedett vállalatnak nyújtja nemzetközi piacokon átívelő pénzügyi szolgáltatásait. A cseh és a magyar piacokon kívül jelen van Franciaországban, Németországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Romániában is. A vállalat elsősorban a devizaváltásra, a külföldi átutalásokra és az árfolyamkockázatok biztosítására specializálódott. Ajánlataikban minden sztenderd pénznem és több mint 120 egzotikus deviza is megtalálható, éves szinten több mint 180 ezer pénzügyi tranzakciót bonyolítanak. Az AKCENTA CZ a Cseh Nemzeti Bank által bejegyzett és felügyelt pénzügyi intézet, amelynek ellenőrzését a helyi Nemzeti Bankok végzik. Az AKCENTA CZ hazai tevékenységét a Magyar Nemzeti Bank felügyeli. 
AKCENTA CZ
a legnagyobb fizetési intézmény
Közép-Európában
Szeretnék ügyfél lenni
51.000
ügyféllel
25
több mint
év tapasztalat