Akcenta top

Milyen országokba érdemes befektetni 2018-ban?

Milyen országokba érdemes befektetni 2018-ban?

Államkötvénybe fektetné pénzét? Habár a magas hozam sokszor kompenzálja a rizikót, érdemes megismerni azokat a kockázati tényezőket is, amelyek komoly buktatói lehetnek egy sikeres, jövedelmező üzletnek.

A különböző országok kötvényeibe történő befektetéseknél bizony számolni kell a sajátos rizikóval is. Ezek közé tartoznak például a politikai instabilitással, a nem diverzifikált gazdasággal és a magas államadóssággal összefüggő kockázatok. A befektetéseknél azonban nem csak annak az esélyét kell mérlegelni, hogy az adott ország például csődbe mehet-e, hanem a további befolyásoló tényezőket is figyelembe kell venni, mint például a devizakockázatot.

A gyenge hitelképességű országoknak ugyanis gyakran a valutájuk is problémás, bármikor bekövetkezhet egy hirtelen leértékelődés, amelynek oka a romló gazdasági vagy politikai helyzet lehet. További befolyásoló tényező lehet a központi bankok magatartása is, ugyanis világszerte hajlamosak - az adóssággal kapcsolatos problémák kezelésére - extrém lazítást bevezetni a monetáris politikában. Ezzel ugyan megmentik az országot a csődtől, de a valuta olyan erősen leértékelődik, hogy a külföldi befektetők szintén veszítenek. Ha a jegybank nem avatkozna közbe, a gazdasági problémák miatt akkor is várható lenne a valuta gyengülése. 

Hosszú ideig így működött például Görögország is. A nagymértékű eladósodottságot és a versenyképtelen gazdaságot a magas inflációval és a görög drachma gyengítésével próbálták kezelni. Amint azonban Görögország bevezette az eurót, valutájuk nem gyengülhetett tovább, és mivel nem folytathatták saját monetáris politikájukat, idővel az árfolyamkockázatot az államcsőd bekövetkezésének valószínűsége váltotta fel.

„Figyelembe kell venni továbbá a politikai kockázatot is, amely az európai országok közül elsősorban Ukrajnát, világviszonylatban pedig például Irakot érinti. Ilyen esetben azonban nehéz megjósolni a hitelképességet, mivel a helyzet bármikor változhat. Ezekben az országokban az eszközökbe történő befektetés egyenlő a szerencsejátékkal, ami csak a kevésbé kockázatkerülő befektetők számára elfogadható.” – mondta Filip Přibáň, az AKCENTA CZ szakértője.

A másik gyakori problémát a nem diverzifikált gazdaság jelentheti. Például, az olajtermelő országok gazdasági helyzete gyakran bizonytalan a termék árának változása miatt. Másrészt várható, hogy hosszú távon az olajárak inkább növekedni fognak, habár a kockázat még mindig magas, de egy olyan befektető számára elfogadható, aki kismértékben kerüli a kockázatot.

Fontos megjegyezni, hogy minden ország egyedi befektetési szempontból, és helyzetük mélyebb elemzést igényel. Az elemzésben tehát nemcsak a csőd kockázatával kellene foglalkozni, hanem az árfolyamkockázattal is, amelynek előnye, hogy devizafedezettel is megoldható. Mindez azonban meglehetősen költséges lehet az egzotikusabb devizák esetében. A gyakorlatban természetesen figyelembe kell venni a kockázatvállalást is az elvárt hozamokban.

 
 
 

AKCENTA CZ

Az AKCENTA CZ Közép-Európa legnagyobb átutalási intézménye, amely 20 éves tapasztalatának köszönhetően 29 000 elégedett vállalatnak nyújtja nemzetközi piacokon átívelő pénzügyi szolgáltatásait. A cseh és a magyar piacokon kívül jelen van Franciaországban, Németországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Romániában is. A vállalat elsősorban a devizaváltásra, a külföldi átutalásokra és az árfolyamkockázatok biztosítására specializálódott. Ajánlataikban minden sztenderd pénznem és több mint 120 egzotikus deviza is megtalálható, éves szinten több mint 180 ezer pénzügyi tranzakciót bonyolítanak. Az AKCENTA CZ a Cseh Nemzeti Bank által bejegyzett és felügyelt pénzügyi intézet, amelynek ellenőrzését a helyi Nemzeti Bankok végzik. Az AKCENTA CZ hazai tevékenységét a Magyar Nemzeti Bank felügyeli. 
AKCENTA CZ
a legnagyobb fizetési intézmény
Közép-Európában
Szeretnék ügyfél lenni
51.000
ügyféllel
25
több mint
év tapasztalat