Heti piaci elemzés 2023.03.20. – 2023.03.24.
2023.3.24
- A piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 4,25 százalékra emelte alapkamatát a Bank of England. A csütörtökön bejelentett kamatemelés a tizenegyedik volt azóta, hogy a brit jegybank 2021 decemberében elkezdte jelenlegi szigorítási ciklusát.
- Az amerikai jegybank kamatdöntésére vártak ma egész nap a befektetők, a döntés nem okozott nagy meglepetést, a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal emelték meg az irányadó kamatot, a kamatsáv ezzel 4,75-5%-ra nőtt.
- Az euróövezetben a várt javulás helyett minimálisan tovább romlott márciusban a fogyasztói hangulat az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) előzetes adatokon alapuló csütörtöki jelentése alapján.
- Márciusban a német és a francia gazdasági konjunktúramutató a várakozásoknál nagyobb mértékben emelkedett. A beszerzésimenedzser-indexek (bmi) javíthatják az európai gazdaságról alkotott képet, igaz, ez a turbulens globális környezetben egyelőre nem hagy erős nyomot a pénzpiacokon.
Heti piaci elemzés 2023.03.13. – 2023.03.17.
2023.3.17
- Az előző év azonos időszakához képest az amerikai termelői árak 4,6 százalékkal emelkedtek, ami jóval kevesebb, mint az elemzők által várt 5,4 százalék drágulási ütem, és egyben a leglassabb éves szinten vett növekedési tempó 2021 március óta.
- A februári éves szintű fogyasztói áremelkedés 18,4 százalékra gyorsult a januári 16,6 százalékról Lengyelországban. Elemzői várakozások átlagában 18,7 százalék szerepelt a múlt hónapra.
- Franciaországba 6,3 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés februárban éves szinten a januári 6 százalék után - ismertette a francia statisztikai hivatal szerdán végleges adatként.
- Németországban havi szinten 0,1 százalékkal nőttek a nagykereskedelmi árak februárban a januári 0,2 százalékos emelkedés után, az éves áremelkedés mértéke viszont jelentősen lassult - közölte a német statisztikai hivatal, a Destatis szerdán.
Heti piaci elemzés 2023.03.06. – 2023.03.10.
2023.3.10
- Jelentős mértékben csökken a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon a KSH friss adatai szerint. Januárban akkora volt a zsugorodás – 4,5% -, amekkorára egyetlen szakértő sem számított. A visszaesés a következő hónapokban is kitarthat a magas infláció miatt.
- Januárban a KSH előzetes adatai szerint 165 millió eurós hiány alakult ki a magyar külkereskedelmi mérlegben, jóval kevesebb, mint a tavalyi extrém hónapokban, sőt, a pénteki adat kissé alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél is.
- Érdemben csökkent az üres álláshelyek száma a tavalyi év utolsó három hónapjában az első félévben látott rekordhoz képest. A munkaerőhiány még április és június között ért történelmi csúcsra, megközelítve a 100 ezer betöltetlen álláshelyet, a recesszió beköszöntével azonban az év végére már „csak” 83 ezer nyitott pozíció volt.
- Kijött az ADP foglalkoztatottsági adata az USA-ból: a közszféra foglalkoztatottait nem tartalmazó mutató a vártnál jobban alakult. Ez viszont nem túl jó hír, a foglalkoztatottság bővülésének ugyanis lassulnia kell ahhoz, hogy a Fed leálljon a kamatemelésekkel, a vártnál erősebb munkaerőpiac pedig további monetáris szigorítást hozhat.
Heti piaci elemzés 2023.02.27. – 2023.03.03.
2023.3.3
- A várakozásoknak megfelelően változatlan szinten, 13%-on tartotta a jegybanki alapkamatot a keddi ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa.
- Februárban 8,5% volt az infláció éves szinten az eurózónában, ami jócskán meghaladja az elemzők által várt 8,2%-ot. Januárban az éves áremelkedés mértéke 8,6% volt, tehát látható némi mérséklődés, de a dezinfláció dinamikája sokkal lassabb, mint ahogy azt az előző hónapok adatai alapján várták.
- Az Egyesült Államok feldolgozóipari ágazatának februári beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 47,7 pontra erősödött a januári 47,4 pontról az Ellátásilánc-menedzsment Intézet (Institute for Supply Management - ISM) szerdai közlése szerint. Elemzők némileg kedvezőbb adatra, 48 pontra számítottak februárra.
- Az Európai Központi Bank (ECB) folytathatja a kamatemelését márciusban is - erre a következtetésre jutottak az ING elemzői a februári ülésről készült jegyzőkönyv alapján.
Heti piaci elemzés 2023.02.20. – 2023.02.24.
2023.2.24
- A fejlődő országok adósságállománya tavaly újabb rekordot döntött - közölte a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (Institute of International Finance - IIF), ami tovább növeli az államcsődök idei hullámával kapcsolatos aggodalmakat. Eközben a fejlett gazdaságokban csökkent az államadósság.
- Hiába emelkednek jelentősen a bérek Magyarországon, az infláció ennél is gyorsabban növekszik. A bérek vásárlóereje tavaly decemberben már 5%-os visszaesést mutatott, így nem meglepő, hogy a kiskereskedelmi forgalom is zuhan. Elemzők szerint idén ráadásul lassabban nőhetnek a bérek, mint tavaly.
- A negyedik negyedévben lényegesen elmaradt az előzetes becsléstől a német statisztikai hivatal, a Destatis végleges kalkulációja a németországi bruttó hazai termék alakulásáról mind negyedéves, mind éves bázison. A 2022-es negyedik negyedévben az előző negyedévhez képest ár, szezonális és naptári kiigazítással 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) Németországban. A végleges adat 0,2 százalékponttal lett alacsonyabb a még januárban kiadott előzetes becslésnél.
- Tavaly november és idén január között 4%-os munkanélküliségi rátát mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az év első felében látott 3,2-3,3%-os munkanélküliséghez képest tehát érdemi emelkedést láthatunk.
Heti piaci elemzés 2023.02.13. – 2023.02.17.
2023.2.17
- Az Eurostat honlapjára szerdán felkerült adatok szerint az euróövezet ipari termelése 1,7 százalékkal csökkent 2021 decemberéhez képest, nagyobb mértékben az elemzői várakozások átlagában szerepelt 0,7 százalékos visszaesésnél.
- Az elemzői 5,4 százalékos konszenzushoz képest 6 százalékos volt a termelői árak növekedése az Egyesült Államokban az előző év azonos időszakához képest. Ugyan az adatok elmaradnak a várakozásoktól, de ennek ellenére is tovább mérséklődött az inflációs nyomás, hiszen decemberben még 6,5 százalékos volt a termelői árak növekedésének mértéke az előző év azonos időszakához képest
- Januárban a termelői árak 17,8 százalékkal voltak magasabbak Németországban, mint egy évvel korábban a decemberi 21,6 százalék után. Az elemzői várakozásokban alacsonyabb, 16,4 százalékos éves emelkedés szerepelt januárra - derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapjára pénteken felkerült adatokból.
- 2023-ban 0,2 százalékkal zsugorodhat a magyar gazdaság, majd onnan 2024-ben 2,5%-os növekedéssel térhet magához – derül ki az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közölt előrejelzéséből.
Heti piaci elemzés 2023.02.06. – 2023.02.10.
2023.2.10
- Az ipari és kereskedelmi kamarák szövetségének (DIHK) csütörtökön bemutatott előrejelzése szerint, a német gazdaság teljesítménye, a tavaly ősszel valószínűsített 3%-os csökkenés helyett nem változik 2023-ban. Így elkerüli a recessziót.
- Fél százalékkal csökkent a brit hazai össztermék (GDP) értéke tavaly decemberben - közölte pénteken a brit statisztikai hivatal (ONS). Novemberben 0,1 százalékos növekedést mértek a brit gazdaságban havi összevetésben.
- Kijött a januári német inflációs adat, amelyet eredetileg múlt héten kellett volna közölnie a német statisztikai hivatalnak. Az éves áremelkedés mértéke - az EU-s módszertan szerint mérve - 9,2% volt Németországban, amely csökkenést jelent az előző havi 9,6%-hoz képest. Az elemzők januárra 10%-os éves indexet vártak.
- Nagyon komoly meglepetést hozott az amerikai munkanélküliségi adatok közlése az Egyesült Államokban, 517 ezer fővel nőtt ugyanis a foglalkoztatottság (a mezőgazdasági szektort nem számolva) januárban. Ez egészen döbbenetes szám, az elemzők 185 ezer fős növekedésre számítottak, ami összhangban volt azzal a várakozással, hogy a foglalkoztatottság növekedése lassul az országban
Heti piaci elemzés 2023.01.30. – 2023.02.03.
2023.2.3
- A tavaly októberben vártnál 0,2 százalékponttal gyorsabban, 2,9 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kiadott, az októberi Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook,WEO) felülvizsgált prognózisa szerint; ugyanakkor jövő évi növekedési várakozását az IMF 0,1 százalékponttal 3,1 százalékra rontotta.
- A 2022-es negyedik negyedévben a francia gazdaság 0,1%-os növekedést ért el, ami némi lassulást jelent a harmadik negyedévben mért 0,2%-os növekedéssel.
- Decemberben Németország exportja 6,3 százalékkal, 127,4 milliárd euróra csökkent, az importja pedig 6,1 százalékkal, 117,4 milliárd euróra esett novemberrel összevetve - közölte a német statisztikai hivatal, a Destatis.
- Januárban két hitelminősítő is negatív értékelést közölt Magyarországgal kapcsolatban, hiszen a Fitch stabilról negatívra rontotta a kilátásunkat, a Standard & Poor’s pedig olyat lépett, amire több mint tíz éve nem volt példa, leminősítette a magyar osztályzatot.
Heti piaci elemzés 2023.01.23. – 2023.01.27.
2023.1.27
- Decemberben már 24,5%-ra emelkedett a magyar infláció, amire 1996 óta nem volt példa. Az előző hónapban az energia ára 55,5%-kal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest, míg az élelmiszereknél majdnem 45%-os volt a drágulás.
- 2,9%-kal nőtt az amerikai gazdaság a tavalyi negyedik negyedévben, tehát messze van a visszaeséstől a világ legnagyobb gazdasága. Ez lassulást jelent a harmadik negyedév 3,2%-os növekedéséhez képest.
- Jelentős emelkedésbe kezdtek a jegyzések a tőzsdéken, miután enyhült a félelem a recesszióval szemben. Pluszban nyitott a piac Amerikában, de Ázsiában is kitartott a jó hangulat és az európai jegyzések is emelkednek a pénteki kereskedésben.
- Nem változtatott a kamatkondíciókon az MNB Monetáris Tanácsa az év első kamatdöntő ülésén, vagyis az alapkamat maradt 13%-on. Az év második felében pedig akár az alapkamat csökkentése is elképzelhető az infláció várható esésével párhuzamosan.